Kısırlık, insanlık tarihinin başından beri gerçekten de insanların çocuk sahibi olmasının önündeki en büyük engellerden bir tanesiydi. Bu nedenle de çok doğal olarak birçok kişinin yaşamlarında büyük eksikliklere yol açtığını söyleyebiliriz ve bu problemi aşmak için de tabi ki de birçok araştırma yapılıyor. Günümüz teknolojisi ve tıp gelişimeleri göz önüne alındığı zaman bu rahatsızlığın çözümü hakkında net bir şekilde fikir sahibi olmak da mümkün olacaktır. Tabi ki de burada dikkat edilmesi gereken bazı çok önemli noktalar var ve bunları da iyi bir şekilde analiz etmek gerekiyor. Tüm bu noktalara çok ayrıntılı bir şekilde değineceğiz ve bu konular ile ilgili olarak sizlere faydalı bilgiler aktaracağız. Bunları doğru bir şekilde analiz etmeli ve bunlarla ilgili olarak araştırmalar yapmalısınız. Ayrıca tabi ki de farklı noktalarda gündeme gelebilir ve bunları da bu yazıyı okuduktan sonra doğru bir şekilde değiştirebileceğinizi ifade edebiliyoruz. Şimdi, kısırlığın tanımı ile yazımıza başlayalım!

 

Kısırlık Nedir?

Kısırlık yani tıptaki adı ile İnfertilite, çiftlerin düzenli olarak 1 sene boyunca ilişkiye girmelerine rağmen gebeliğin gerçekleşmemesi durumuna verilen isimdir. Bu tip bir durumda akıllara kısırlık gelmelidir. Böylesi durumlarla ilgili çok doğal olarak tedavi yöntemleri söz konusu olmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken farklı noktalar da yer alıyor ve bunları da doğru bir şekilde göz önüne almak çok büyük bir önem taşıyor. Bunların başında da ilişkinin düzenli ve tabi ki de korunma olmaksızın gerçekleşmesi geliyor. Bu şartlar sağlandığı halde gebelik olmuyorsa bu durumda sorunun varlığı düşünülebilmektedir.

Üreme döneminde olan her 100 çiftten 10 – 15’inde bu tip bir sorun görülebilir. Bu da bizlere aslında kısırlıkla ilgili olarak bazı noktaları daha net bir şekilde gösteriyor. Yani kısırlık o kadar da az rastlanan bir durum değil ve günümüz dünyasında bu durumla karşılaştığı için çözüm arayan çok fazla kişi var. Bunun yanında tabi ki de yaş ilerledikçe kısırlık sorunuyla karşılaşma ihtimali daha da artıyor. Dolayısıyla erken yaşlarda çocuk sahibi olmanın da burada önemli bir nokta olduğunu ifade edebiliyoruz. Çünkü özellikle de annenin yaşının artması ile birlikte her geçen yıl kısırlığın ortaya çıkma durumu söz konusu olabiliyor.

Kısırlık Neden Olur? Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık ile ilgili olarak çok çeşitli nedenler söz konusu olabilir. Burada söz konusu nedenler ile ilgili olarak da ayrıntılı bir şekilde bilgiler aktaracağız. Ancak genel olarak bu nedenlerin yaklaşık olarak yarı yarıya kadın ve erkeklerden kaynaklandığını söylemek mümkün. Yani daha çok kadından kaynaklı ya da daha çok erkekten kaynaklı diyebiliriz. Tabi ki de burada Kısırlık ile ilgili bazı nedenler de var ve bu nedenlere de göz atmak doğru olacaktır. Şimdi, bunları bir inceleyelim.

l Kadın vücudunda sağlıklı yumurta üretiminin tam olarak sağlanamıyor olması genel olarak bu tip bir durumun ortaya çıkmasına ve gebeliğin yaşanmamasına yol açabilir.

l Bazı erkeklerin sperm kalitesi normale göre daha düşük olabilir. Bu tip bir durum ile birlikte genellikle gebeliğin gerçekleşmesi söz konusu olmayacaktır.

l Spermin yumurtayı döllemesine engel olan bazı nedenler söz konusu olabilir. Bu nedenlerin doğru bir şekilde araştırılması da kısırlığın tedavisi ve çözümü için büyük bir önem taşımaktadır.

l Yeterli embriyo kalitesine ulaşmak gebelik sürecinde büyük önem taşımaktadır. Bunun önemi ile ilgili olarak doğru bir şekilde araştırma yapmak da gerekiyor. Tabi ki de bu süreçte doktorların sizlere yardımcı olacağını ve bu konularla ilgili bilgi vereceklerini ifade edebiliriz.

Genel itibariyle gebeliğin gerçekleşmesi için bu şartların kesinlikle sağlanması gerekmektedir. Ancak tabi ki de çeşitli nedenler ile bazı insanlarda bu durumlar gerçekleşemez ve şartlar ortaya çıkamaz. Bununla ilgili olarak da tabi ki de doğru bir şekilde düşünmek gerekiyor.

 

Erkekler Neden Kısır Olur?

Erkekler de kısırlığın ortaya çıkmasına neden olan bazı durumlar vardır ve bunların doğru bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Bunları doğru bir şekilde algılamak tabi ki de doktorların işi ve bu konuda sizlere yardımcı olacaklardır. Bu durumlar ile ilgili olarak ise sizlere sadece fikir vermeyi amaçlıyoruz. Şimdi, erkeklerin kısır olmasına yol açan durumlardan ve daha sonra da Kıbrıs Tüp Bebek tedavisinden söz edeceğiz. Bunlara bir göz atalım!

l Erkeklerde bazı nedenlerden kaynaklı olarak sperm sayısı azalabilir. Sperm sayısının azalmasının yanında mevcut spermlerin hareket potansiyeli de düşebilir. Bu durumda doğru tedavilerin uygulanması ile çözüm gelişebilir. Ancak genel olarak sperm sayısının düşmesi ve hareketliliğin azalması erkeklerde kısırlığa neden olabilir.

l Sperm içerisinde yapısal bir problemin varlığı erkeklerin kısır olmasına yol açabilir. Eğer bu tip bir durum söz konusuysa bununla ilgili olarak doğru tedavilerin yapılması gerekecektir.

l Meni adı verilen sıvıda hiç sperm olmaması burada kısırlığın temel nedenleri arasında yer almaktadır. Tıptaki adıyla Azospermi bugünlerde erkeklerden kaynaklı kısırlığın en kesin nedenlerindendir.

l Hormonal bazı nedenlerden kaynaklı olarak da erkeklerde kısırlık olabilir.

l Aşırı sigara ya da alkol tüketimi insan vücuduna tümüyle zarar vermektedir. Ancak bunun yanında kısırlığa da neden olabilir.

Genel olarak erkek kısırlığının nedenlerinin bunlar olduğunu ifade edebiliyoruz. Ancak farklı birçok neden de bulunuyor. Burada doktor tedavisi altında sebebin tam olarak ne olduğu bulunacaktır. Buna bağlı olarak tedavi süreci de belirlenecektir.

Kadınlar Neden Kısır Olur?

Tıpkı erkekler gibi kadınlar da kısırlık sorunu ile karşılaşabilirler. Ancak, kadınların kısırlık sorunu olduğu gibi erkeklerde de bu durum meydana gelebilir. Özellikle tüp bebek tedavisinde, erkek bireyden de sperm bulunamayınca Cerrahi Yöntemlerle Sperm Aranması işlemi uygulanır. Şimdi, bu durumun ortaya çıkmasına yol açan nedenlere bakalım. Daha sonrasında ise Kıbrıs Tüp Bebek çözümleri ile ilgili detaylara göz atalım!

l Kadında yer alan tüplerde tahribatın ortaya çıkması ya da tıkanıklığın olması genel olarak kısırlığa yol açabilir. Bu konuyla ilgili doğru bir şekilde çözümün bulunması gerekmektedir.

l Kadınlarda yaşanan düzensiz adet döngüsü de kısırlığa yol açabilir. Bu durumda dikkatli olmak ve buna göre tedbirler almak, en kısa süre içerisinde bir doktor ile iletişim kurmak gerekli olacaktır.

l Azalmış yumurtalık rezervleri de yine kadınlarda kısırlığa neden olabilir.

l Bazı kadınlarda erken menopoz görülebilir. Bu durum nadiren görülen bir durum olsa da bazı zamanlarda kısırlığın ortaya çıkması için yeterli bir neden olabilir.

Genel itibariyle kadınlarda kısırlığın ortaya çıkmasına bu durumlar yol açabilmektedir. Tabi ki de burada etkili olan çok farklı sebepler de bulunuyor ancak bunları doktorunuz zaten size belirtecektir. Şimdi, çözüm yollarından birisi olan tüp bebek tedavisine bir göz atalım!


Kıbrıs Tüp Bebek Tedavisi ile Sizler de Çocuk Sahibi Olabilirsiniz!

Kıbrıs Tüp Bebek Tedavisi uzun dönemde kısırlık sorunu yaşayan kişilerin çocuk sahibi olabilmesi için çok önemli olabilmektedir. Gerçekten de birçok insan bu konuyla ilgili olarak son derece üzgün hissediyor ve çocuk sahibi olmak isteyebiliyor. Böylesi bir durumda çocuk sahibi olmak için sizler de söz konusu tedaviyi deneyebilirsiniz. Tabi bunun yanında Kıbrıs Cinsiyet Belirleme gibi hizmetler de bulunuyor ve bunları da doğru bir şekilde araştırmak gerekebiliyor. Tüm bunlar hakkında bilgi sahibi olabilmek için bizimle iletişim kurabilirsiniz.