YUMURTA DONDURMA İŞLEMİ

 

Yumurta dondurma işlemi bir kadının sağlıklı iken yumurtalarının dondurulup gelecekte tekrar kullanılması için sunulan bir işlemdir. Günümüzde birçok kadın yumurta dondurma işlemine başvurur. Bunun en temel sebebi gelecekte daha rahat bir şekilde çocuk sahibi olmak adına yumurta dondurma işlemi yapılır. Bu yolla aslında yumurta daha sağlıklı iken alınır ve dondurma işlemi uygulanır. Üstelik bu işlem alanında uzman olan kişiler tarafından yapılır. Bu işlemin kadına bir zararı sağlık açısından olmaz. Buna ek olarak yumurta dondurma işleminde her hangi bir ağrı hissetme durumu da söz konusu olmaz. Yumurta dondurma işlemi için sadece alanında uzman olan bir jinekologtan gerekli yardım alınabilir. Bu yolla daha üreme aşamasında iken yumurtalar alınır ve dondurulur. Üstelik yumurtanın yapısında da her hangi bir değişme söz konusu olmaz. Yani birçok kadın için uyumlu olan bir tedavi yöntemidir. Cerrahi açıdan da her hangi bir sağlık sorunu yaşanmaz. Sadece gerekli tetkikler daha önceden uygulanır.

 

 

Yumurta Dondurma İşlemi

 

Her kadın adet olduğu zaman bir yumurtasını kaybeder. Bu durum bir dönüşüm olarak her kadın için geçerlidir. Yumurta dondurma işlemi ise tam bu süreçte devreye girer. Yani kaybedilen yumurtaların aslında kaybedilmemesi için uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem ile birlikte vitrifikasyon denilen bir yöntem tekniği uygulanır. Bu teknik ile birlikte kadında mevcut olan sağlıklı yumurtalar toplanır ve dondurulur. Dondurulmuş olan yumurtalar tıpkı ilk günkü gibi tazeliğini korur. Yapıda her hangi bir değişme ya da bozulma durumu yaşanmaz. Sadece saklanması aşamasında dondurma işlemi uygulanır. Yani bu süreçte yumurtalar kullanılacağı güne kadar işlevini kaybeder. Yani çalışma sergilemez. Sadece kullanılacağı zaman dondurma işlemi açılır. Bu işlem açıldıktan sonra ise yumurta tekrar kadına enjekte edilir. Yumurta tıpkı ilk günkü gibi kullanıma hazırdır. Bunun sonucunda gebelik de uygun olur. Sadece kadının genel sağlığı ve rahmi de yine bu süreç için uygun olmalıdır. Çünkü bu süreç sadece yumurta ile sınırlı değil. Yumurtalar ile anne döngüsü de aynı şekilde sürece hazır olmalıdır.

 

Doğurganlığı Koruma Yöntemi Olan Yumurta Dondurma İşlemi

 

Doğurganlık çoğu zaman yumurta yetersizliği olması halinde ortaya çıkar. Çünkü gebelik için sağlıklı bir yumurtaya ve bir de sperme ihtiyaç duyulur. Bu alanda yumurtalar ilk başta sağlıklı olsa bile sonradan sağlığını kaybedebilir. Çünkü belli bir süreçten sonra yumurtalar sağlık sorunu ya da genetik kaynaklı bir sorundan ötürü bozulma yaşayabilir. Bu tür deforme sorunu ya da bozulmalar yaşandığı zaman bunun sonucunda yumurta işlevini kaybeder. Yumurtanın işlevini kaybetmemesi için tam olarak bu süreçte yumurta dondurma işlemi devreye girer. Bu işlem ile birlikte yumurtalar ilk donduruldukları an nasıllarsa bundan sonraki süreçte de aynı şekilde kullanıma elverişli olur. Dondurulmuş olan yumurtalar artık anneden bağımsız olur. Çünkü işlevi belli bir süreye kadar durur. Bu süreç içinde her hangi bir dış etmenden etkilenmesi durumu da söz konusu olmaz. Bu yüzden yumurta dondurma işlemi birçok kişi için özellikle de sağlık açısından elverişli olmaktadır. Bu yolla daha sağlıklı bir şekilde çocuk sahibi olunabilir.

 

Yumurta Dondurma İşleminin Faydaları

 

Yumurta dondurma işleminin birçok faydası kadın açısından vardır. Çünkü bu süreçte kadın açısından sağlıklı bir gebelik planlanır. Kadın belli bir süreye kadar doğurganlık yaşamak istemez. Ancak bu süreçten sonra yumurtaların bozulması veya işlevini kaybetmesi gibi bir durum da yaşanabilir. Tüm bu durumlara karşılık sadece sağlıklı iken yumurtalar özel bir teknik ile alınıp dondurma işlemi ile karşılaşılabilir. Üstelik bu işlem özel bir teknolojik yöntem ile uygulanır. Bunun sonucunda en ufak bir sağlık sorunu kadın yaşamaz. Çünkü bu işlem hem yurtiçi hem de yurtdışı kaynaklı olarak yapılır. Sadece kadın sağlığı buna elverişli olmalıdır. Kadın sağlığı buna elverişli ise bu yöntem kısa sürede uygulanır. Bu yöntem ile yumurta yapısında en ufak bir bozulma da yaşanmaz. Oldukça sağlıklı bir şekilde dondurma işlemi uygulanır. Dondurma işlemi ile belli bir yaşta daha sağlıklı bir gebelik geçirmek mümkün olur. Üstelik bu işlem ile sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek de mümkün olur.

 

Yumurta Dondurma İşleminde Tetkik ve Testler

 

Yumurta dondurma işlemi her kadın için uyumlu ve uygun olmayabilir. Bazı kadınlar fizyolojik açıdan bu süreç için uygun değilse eğer doktor bu süreci başlatmaz. İlk etapta kadın sağlığı bu alan için uygun olmalıdır. Gerekli test ve tetkikler ile birlikte yumurta dondurma işlemi uygulanır. Test ve tetkikler sadece kan testi ile sınırlı kalmaz. Burada kadının genel sağlık taraması yapılır. Ayrıca rahim içine de detaylı bir şekilde bakılır. Kadında önemli bir sağlık sorunu varsa eğer bu durum da tedavinin doğrudan aksamasına neden olabilir. Çünkü bu süreç kadın için sadece yumurta dondurma süreci değildir. Kadın eğer bu tedavi ile riske girecekse süreç başlamaz. Ancak bu güne kadar birçok kadın rahat bir şekilde bu süreçten yardım aldı. Çünkü hemen herkes için uygun ve uyumlu bir süreç sizi bekler. Sadece eksiksiz bir şekilde gerekli test ve tetkiklerin yapılması gerekir. Böylece olumlu bir sonuca varılabilir.

 

Yumurta Dondurmanın Etkili Yolu

 

Yumurta dondurmanın etkili ve işlevsel bir yolu vardır. Burada özellikle difüzyon denilen bir yöntem ile sağlıklı yumurtalar toplanıp alınır. Bu yumurtalar özel bir alanda tutulur. Dondurma işlemi ile yumurtanın genel yapısı koruma altın alınır. Çünkü dondurma işlemi uygulanmazsa yumurta açık alanda anında bozulur. Yumurta işlevsel açıdan yapısındaki değişimi kaybetmeden donar. Kadın ne zaman isterse yumurta tekrar kadına enjekte edilir. Üstelik bu yolla yumurtaların üzerinden ne kadar bir sürecin geçtiğinin de hiç önemi yoktur. Çünkü bu yöntem belli bir zaman sınırını ortaya koymaz. Bu açıdan da herkes için uygun ve uyumlu bir tedavi olarak düşünülebilir. Böylece ilerde daha etkin ve sağlıklı bir gebelik geçirmek mümkün olur. Üstelik bu alanda yaşı ilerlemiş olan kadınlar ile gebelik geçirebiliyor. Çünkü yumurta yapısında bozulma olmuyor. Kadından 20 yaşında yumurta alınmışsa eğer 40 yaşında enjekte edilebiliyor. Üstelik yumurta tıpkı 20 yaşındaki bir kadın bedenindeki yumurta ile de eş değer oluyor.

 

Yumurta Dondurma Sürecinin Psikolojik Yönü

 

Bir kadın sadece kendi isteği ile yumurta dondurabilir. Bu yüzden süreç sadece isteğe bağlıdır. Süreç isteğe bağlı olduğu içinde her hangi bir psikolojik etki veya tepkinin oluşması söz konusu olmuyor. Üstelik kadın bunu isteyerek yaptığı için durumdan memnun oluyor. Bu süreçte kadının tüm yumurtaları alınıp dondurulmuyor. Sadece belli başlı sağlıklı yumurtalar alınıp dondurma işlemi bu yumurtalar üzerine uygulanıyor. Bunun dışında kadın bedeni yine yumurta üretmeye devam ediyor. Fizyolojik açıdan her hangi bir olumsuz durum ya da değişim söz konusu olmuyor. Bu da doğrudan kadının psikolojik açıdan kendini iyi hissetmesinde etkili oluyor. Çünkü kadın sağlığı içinde bunu yapmış oluyor.

Yumurta dondurma sürecinin yanı sıra, yumurta donasyonu ile de tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.