CİNSİYET SEÇİMİ

 

Kök hücre tedavisi yumurta ve spermin birleşimi sonucunda ortaya çıkan bir tedavi olarak gözlemlenir. Ancak burada cinsiyet seçimi ve belirleme gibi bir durum da artık akıllara gelmeye başlamıştır. Cinsiyet seçimi daha hamile kalınmadan önce tayin edilen bir duruma işaret eder. Yani hamilelik sürecinde cinsiyeti belirleme gibi bir durum söz konusu olmaz. Tamamen hamile kalınmadan önce bu işlem yapılabilir. Burada mevcut olan sperm incelemesi sonucunda kız ya da erkek bebek istemi ile karar verilebilir. Bu işlem ayrıca ortaya çıkacak olan genetik hastalıkları belirleyip bunu önleyebilir. Çünkü sperm incelemesi ile birlikte artık birçok kişi hangi spermin hasta olduğunu ve bunun sonucunda doğacak olan bebekteki kalıtım hastalığını bilebiliyor. Ancak tüm bunlar yasal olarak Kıbrıs’ta yapılmaktadır. Bugün birçok aile de Kıbrıs’ta bu tedavi yöntemi ile bebek sahibi olabiliyor. Sadece daha önceden belli başlı bir tedavi sürecine ihtiyaç duyulur.

 

 

Tedavi için Gerekli Testler ve Tetkikler

 

Tedavi herkese aynı şekilde uygulanmaz. Bunun için bir takım test ve tetkiklere de ihtiyaç duyulur. Yapılan testler kişinin bu tür tedaviler için ne kadar uygun olup olmadığına bakılır. Eğer tedavi kesin olarak yanıt verecek ise bunun sonucunda tedaviye geçiş yapılır. Tedaviden kesin bir sonuç alınmayacak ise doktorlar daha süreç başlamadan süreci durdurur. Bunun en temel sebebi kişinin genel sağlığının da bu süreçten etkilenmemesi içindir. Yapılan test ve tetkikler yumurtalık rezervi ve rahim ile ilgilidir. Bunlar genellikle tedavi sürecinin yapı taşını oluşturur. Ancak bunun dışında sadece genel sağlık için de ayrı testler yapılır. Örneğin kan testi ile birlikte kişide mevcut olan sağlık sorunlarına bakılıp gerekli analiz yapılabilir. Çünkü bu tür tedavi süreçleri sadece kişi bazlı yapılmaz. Burada kişinin genel sağlık durumunun da tedavi için uygun ve uyumlu olması gerekir. Böylece tedavi süreci daha sağlıklı bir şekilde ilerlemiş olur. Üstelik tedavinin kesin sonuç vermesi adına kişinin genel sağlığı göz ardı edilmez. Uzman hekimler bunun üzerinde sıklıkla durur. Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Tanı tedavisiyle de, cinsiyet seçiminiz ne olursa olsun, sağlıklı bir bebeğe sahip olacağınızı unutmamalısınız.

 

Tedavi Süreci

 

Cinsiyet seçimi öncesinde tedavi süreci oldukça yoğun geçer. Bu süreç içinde kişi tamamen doktor kontrolü altında olur. Ancak burada sadece hasta olan kişi değil eşlerin her ikisi de kontrol altında tutulur. Yapılan tedavi süreç bakımından kişi için yoğun ve yorucu geçebilir. Çünkü bu tür testler belli başlı stres durumuna da neden olabilir. Öncelikle kişinin süreç için kendini psikolojik açıdan hazır etmesi gerekir. Kişilerin sürece tamamen hazır olması sürecin olumlu bir şekilde ilerlemesi için de bir gereksinimdir. Bu yolla daha sağlıklı sonuçlar almak mümkün olacaktır. Ayrıca süreç boyunca her türlü stresten de uzak durmak gerekir. Süreç boyunca yediklerinize ve içtiklerinize de dikkat etmeniz gerekir. Yapılan işlemler süreç bitene kadar devam eder. Hatta çoğu zaman hassas bünyeye sahip olan kişiler için hastanede yatma durumu da söz konusu olabilir. Doktor tarafından gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra kişinin bebek sahibi olması net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

 

 

Tedavi için Başarı Oranı

 

Bu tür tedavilerin başarı oranı en başta belli olur. Yani başta yapılan kontrol ve tetkikler sonucunda başarı varsa eğer kişi tedaviye dahil edilir. Ancak başarı yoksa eğer tedavi başlamadan sonlanır. Çünkü en başta kişinin tedavi için uygun ve uyumlu olması gerekir. Burada yapılan testler ile birlikte yüzdelik başarı oranı ortaya çıkar. Testler özellikle sperm ve yumurtalığı ilgilendiren önemli testlerdir. Yapılan radyo aktif testler sonucunda kişi yüzde yüze yakın olacak şekilde uyumlu çıkarsa eğer doğrudan tedaviye geçiş yapılır. Ancak başarı oranı çok düşük çıkarsa eğer tedaviye başlanmaz. Bu tür tedaviler için şans oranı söz konusu olmaz. Tamamen bilimsel veriler ve sonuçlar burada söz konusu olur. Yapılan veriler sonucunda başarı varsa eğer tedaviye geçiş yapılır. Yapılan tedavilerin bir çoğunda ise çiftler çocuk sahibi olabiliyor. Sadece tedavi sürecinde her hangi bir sağlık sorununun da ayrıca ortaya çıkmaması gerekir. Çünkü çoğu zaman daha sonradan ortaya çıkan her hangi bir sağlık durumu sonradan tedaviye olumsuz yansıyabilir.

 

Cinsiyet Belirleme Takvimi

 

Kimi çiftler sadece kız ya da erkek bebek ister. Ancak cinsiyet belirlemek için hamilelik öncesindeki tedaviye işaret edilir. Bu alanda erkekten alınan sperm örneklerine bakılır. Bu örnekler arasında cinsiyetler hesaplanır. Daha sonra hangi cinsiyet tercih edilirse sperm ona göre laboratuvar ortamında iyileştirme aşamasına geçirilir. Bu aşamada spermin sağlıklı bir şekilde gelişimi sağlanır. Yapılan tedavi sonrasında sperm alınır ve döllenmek için yumurtalığa enjekte edilir. Bunun sonucunda sperm döllenmeye hazır hale getirilir. Kısa süre içinde de döllenme işlemi tamamlanmış olacaktır. Bu süreç hem kişi hem de doktor gözetimi altında tamamlanır. Ancak spermin yumurta ve döllenme için uygun ve uyumlu olması gerekir. Böylece daha sağlıklı sonuçlar alınabilir. Yapılan tetkik ve kontroller sonucunda da sağlıklı bir döllenme gerçekleşebilir. Tedavide olumsuz bir ilerleme olması halinde ise doktor anında müdahale eder. Kısa süre içinde hem süreç hem de tedavi tamamlanmış olacaktır.

 

Tedavide Takvim Kuralı

 

Cinsiyet belirleme aşamasında takvim kuralı da devreye girer. Genelde buna Çin takvimi adı verilir. Yani belli bir ayın belli bir gününde ilişkiye girildiği zaman döllenme o gün için kız ya da erkek bebek şeklinde hesaplanır. Birçok çift bunu da tercih ederek cinsiyet belirleyebilir. Ancak aşamalar kök hücre tedavisi gören çiftler için doktor kontrolü altında gerçekleşir. Kısa süre içinde de tedavi sonuç verecektir. Takvim söz konusu olduğu zaman burada spermin kız mı erkek mi olduğu önem taşımaz. Yani tamamen takvime göre bir hesaplama yapılır ve program belirlenir. Çin takvimi ise yüzde 80 lik bir doğrulama payı sunuyor. Yani yüzde 80 çıkma ihtimali yüksek olan bir takvim ile çocuk sahibi olabilirsiniz.

 

 

Cinsiyet Belirlemede Tıp Dünyası

 

Genelde tıp dünyası takvime bakmaz. Burada döllenecek olan sperm ve yumurtaya bakılır. Yani kişiden alınan spermin erkek mi kız mı olduğunu yapılan inceleme ile doktorlar bilir. Bu spermin döllenme süreci de yine doktor tarafından hesaplanır. Genelde takvim de doğrudan doktor tarafından verilir. Böylece bilimsel bir yol etrafında çocuk sahibi olma süreci tamamlanmış olur. Ancak yapılacak olan tetkik ve işlemler burada büyük önem taşır. Çünkü en ufak bir sağlık sorunu ya da kan uyuşmazlığı durumu bile çocuk sahibi olmanın önünde büyük bir engele dönüşebilir. Bunun bilincinde olarak doktorlar hem özel hem de genel muayene yaparak sürece başlar. Süreç sonunda ise yüze yüze yakın bir dilim içinde çocuk sahibi olmak mümkün olur. Buna ek olarak cinsiyet belirleme işlemi de yine tedaviye uygun olacak şekilde sunulur. Hatta döllenmeyi çift yapıp ikiz bebek dünyaya getirenler de var. Yani tamamen sağlık alanına hitap eden ve doktora bağlı gelişen bir süreç sizi bekler.