TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE GENETİK TANI

 

Genetik tanı tüp bebek tedavisi için önem taşır. Birçok genetik tanılar daha önceden konmadığı için sağlıklı çocuklar dünyaya getirilmiyor. Hatta sakat çocukların doğumu da yine bununla ilgili olmaktadır. Ancak tedavi süreci öncesinde erken tanı ve tedavi uygulanabilir. Böylece ortaya çıkacak olan olumsuz bir durumu kolaylıkla önlemek mümkün olacaktır. Tüp bebek tedavisi uygulanırken kişilere doğacak olan bebeğin hasta olup olmayacağı yani sakatlık durumu hakkında da bilgi verilebilir. Günümüzde gelişmiş bir tıp dünyası ve teknolojik ağ vardır. Bunlar sayesinde erken bir şekilde bu tür sağlık sorunlarının önüne anında geçilebilir. Ancak kimi sağlık sorunlarının önüne geçmek mümkün de olmamaktadır. İşte böyle bir durum söz konusu olduğu zaman en azından durum bilgi olarak ailelere sunulur. Ancak ortaya konacak olan erken tanı ile aslında birçok genetik sorun tedavi edilebilir. Sadece daha erken olacak şekilde müdahale gereklidir. Böylece daha sağlıklı bir bebeğe sahip olabilirsiniz. Tüp bebek tedavisi tüm bunları kapsar.

 

 

Tüm Bebek Tedavisinde Genetik Sorunlar

 

Genetik bir takım sorunlar tüp bebek tedavisinde baş gösterebilir. Ancak tüp bebeğin en önemli avantajı bu tür sorunları daha önceden yani erkek fark etmektir. Erken fark edilirse eğer anında gerekli müdahale sunulur. Yapılan müdahale ile daha sağlıklı bir döllenme süreci ortaya çıkar. Bazen aileler bilmeden sağlıksız bir döllenme süreci geçirebilir. Bu tür durumlar da doğrudan kişi için genetik sorunlar doğurabilir. Ancak tüp bebek ile hem sperm hem de yumurta sağlıklı bir ortamda incelenir ve döllenir. Yapılan inceleme sonucunda spermde veya yumurtada bir sorun varsa eğer döllenme gerçekleşmez. Tedavi devam eder. Daha sağlıklı bir döllenme sürecine ulaşıncaya kadar süreç sürer. Bu durum ilerde oluşacak olan tüm sağlık sorunlarının da önüne geçmiş olur. Sağlıklı bir döllenme ile erken genetik sorununa karşı tanı da ortaya konur. Böylece sorunsuz bir şekilde çocuk sahibi olmuş olursunuz. Tıp dünyası içinde birçok uzman hekimde özellikle buna vurgu yapar. Sadece tedavi sürecine dikkat etmek gerekir.

 

Genetik Tanı İçin Testler

 

Genetik tanı ile ilgili birçok test ön plana çıkar. Bu testler hem yumurtalığı hem de spermi içine alan testlerdir. Testte en ufak bir sorun çıkması halinde döllenme ile ilgili tedavi daha kapsamlı bir şekilde ilerler. Üstelik genetik tanı sadece döllenme ile ilgili olmayabilir. Bazen kalıtımsal olarak da ailede var olabilir. Tüm bunlar da yine yapılan testler ile ortaya çıkar. Bu tür testler sağlıklı bir birey dünyaya getirmek için önem taşır. Bunlar dışında genel bir sağlık taraması ve muayenesi de yapılır. Çünkü tamamen testler tamamlandıktan sonra tedaviye geçiş yapılır. Ayrıca tedavi süreci boyunca da yine testler ve kontroller yapılmaya devam edilir. Sorunsuz bir hamilelik için bu testler büyük önem taşır. En ufak bir sorun yaşandığı zaman bunun önüne testler ile geçilebilir. Çünkü kimi zaman kişi kanında yaşanan bozulmalar bile genetik açıdan çocukta sağlık sorununa dönüşebilir. Eğer erken tanı ile bu bilinirse ilk etapta kişinin kanı üzerinde bir tedaviye geçiş yapılır. Kan temizlendikten sonra bu sorun da ortadan kalkmış olacaktır.

 

 

Genetik Tedavinin Gerektirdiği Durumlar

 

Genetik tedavinin daha çok gerektirdiği bir takım durumlar vardır. Bunlar içinde daha önceden ailede kalım hastalığı yaşayan kişiler örnek verilebilir. Ayrıca yakın akrabada mevcut olan belli başlı hastalıklar da yine burada tedavi için önem taşır. Sürecin daha ilk başında doktor tarafından tüm bunlar soru şeklinde size sorulur. Alınan yanıtlara göre de tedavi sürecine başlanılır. Ayrıca ailede hiçbir şekilde kalıtım ve genetik hastalığı olmayabilir. Ya da yakın bir akrabada yaygın bir hastalık olmayabilir. Tüm bunlara rağmen yine testler yapılır. Testlerin eşler için temiz çıkması gerekir. Ayrıca yapılacak olan testler tek taraflı değildir. Yani sadece hasta olan kişi üzerinde test uygulanmaz. Her iki kişi için de test yapılır. Çünkü sperm ve yumurta her ikisinin de genetik açıdan sağlıklı olması gerekir. Böylece daha sağlıklı bir döllenme süreci yaşamış olursunuz. Üstelik kalıtımsal hastalıkların da önüne geçmiş olursunuz.

 

Genetik Tedavinin Başarı Oranı

 

Bu tür tedavilerin başarı oranı hem hasta hem de doktor ile yakından ilişkilidir. Özellikle de kişi için daha çok önem taşır. Çünkü her hangi bir kalıtım sorunu mevcutsa eğer anında ilk etapta tedavi uygulanır. Bu tedavi kalıtım hastalığının ne olduğuna bakılarak değişkenlik gösterir. Ancak erken tedavi ile genetik hastalıklarının bir çoğunun önüne geçilebilir. Tıp dünyasına yaşanan gelişmeler ile birlikte artık genetik hastalıkları çocuklardan uzak tutmak mümkün. Ancak bunun için oldukça yoğun olan bir tedavi sürecine ihtiyaç duyulur. Çünkü bu tür tedaviler diğer tedavi süreçlerinden ayrışır. Burada daha kapsamlı ve yoğun olan bir süreç sizi bekler. Üstelik taraflar tedavi boyunca çok dikkatli olmak zorundalar. Çünkü hassas bir evre sizi bekler. Bu evre özellikle gebe kalacak olan kişi için daha çok önem taşır. Çünkü kimi kişiler için düşük yaşama gibi riskler de ortaya çıkabilir. Tüm bunlar doktor kontrolü ve gözetimi altında sorunsuz geçebilir. Sadece süreç tamamlanana kadar tedavi aksatılmamalıdır.

 

Genetik Sorun Tamamen Ortadan Kalkar Mı?

 

Bu durum kişiden kişiye ve hastalığa bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak günümüz şartlarını göz önüne alırsak eğer birçok genetik ve kalıtımsal soruna çözüm bulunabiliyor. Sadece tedavi öncesinde ilk etapta genetik ve kalıtımsal testlerin yapılması gerekir. Bu testler ile birlikte artık daha kolay ve sağlıklı bir şekilde sorunlardan kurtulmak mümkün olacaktır. Buna ek olarak genetik çok farklı boyuta ulaşmış ise zaten bu konu hakkında doktor tedavinin mümkün olmadığını size söyler. Böylece tedaviye başlayıp başlamama konusu size kalır. Ancak genel olarak genetik hastalıkların yüzde 90 ı önemli bir tedavi süreci ile ortadan kalkar. Sadece tıbbi açıdan detaylı bir tarama ve tedavi gereklidir. Böylece daha sağlıklı bir çocuk sahibi olunabilir. Her zaman bu alanda uzman olan bir kişiden de yardım almak gerekir.

 

Kalıtımsal Hastalıklara Son

 

Artık kalıtımsal hastalıklarla baş etmek mümkün. Gelişmiş olan birçok tedavi yöntemi mevcut. Bu tür tedavi yöntemleri ile anında kalıtımsal hastalıklar son bulur. Sonrasında ise tüp bebek tedavisine geçiş yaparsınız. Ancak tedaviler aşamalı olarak ilerler. Üstelik bu tür tedaviler kısa bir sürede tamamlanmaz. Bunun için mevcut ve uzun bir sürece ihtiyaç duyulur. Burada en önemli olan unsur ise şudur. Kişilerin tedaviye başladıktan sonra yarıda kesmemeleri ve tedaviye sonuna kadar devam etmeleridir. Böylece daha sağlıklı bir sonuç elde edilebilir. Çünkü birçok kişi tedaviyi yarıda kestiği için olumlu bir sonuç alınamayabiliyor. Bu da doğrudan çocuk sahibi olmanın önünde bir engele dönüşebiliyor. Daha önceden doktor tarafından sizlere anlatılan süreci iyi bilmeli ve buna uymanız gerekir. Böylece kısa bir sürede çocuk sahibi olabilirsiniz. Üstelik ağrısız bir tedavi süreci ile bu mümkün. Ağrısız tedavinin yanı sıra, tüp bebek tedavisinde Cinsiyet Seçimi ile de aile planınıza göre hareket edebilir, tedavi sonucunda bebeğinizin cinsiyetine karar verebilirsiniz.