AŞILAMA TEDAVİSİ

Aşılama tedavisi çocuk sahibi olmak isteyen kişiler için bir umut olmaktadır. Yumurtalama döneminde erkekten alınan spermin laboratuvar ortamında kadın rahmine enjekte edilme işlemini kapsar. Yani burada doğal yollarla sperm ve yumurta bir araya gelemeyebilir. Durum böyle olduğu zaman tıbbi bir tedaviye ihtiyaç duyulur. Bu alanda da aşılama tedavisi devreye girer. Genelde ilişkiye giren çiftlerde bu gibi durumlar yaşanabiliyor. İlişki sürecinde sperm oluşmuş olsa bile anne rahmine geçişinse bir takım sorunlar ortaya çıkabiliyor. Burada en önemli husus şudur. Hem spermin hem de yumurtanın sağlıklı olması gerekir. Buradaki tek sorun sadece sperm ve yumurtanın birleşme sorunudur. Bu sorundan ötürü de tıbbi bir tedavi olan aşılamaya başvurulur. Aşılama yöntemi ile birlikte sperm ve yumurta laboratuvar ortamında birleşir. Döllenme bu şekilde daha sağlıklı gerçekleşir. Yani aşılamadaki amaç sperm ve yumurtanın birleşimini daha kolay bir hale getirmektir. Böylece çocuk sahibi olmanın önünde bir engel de kalmıyor. Bugün birçok çift bu yönteme başvurur.

 

Sperm ve Yumurtanın Birleşimi

Sperm ve yumurtanın birleşmesi için öncelikle hem adaylarının sağlığı hem de sperm ve yumurtanın sağlıklı olması gerekir. Bu iki etken aşılama için büyük önem taşır. Çünkü aşılama tedavisinde başka bir kişinin sperm ve yumurtasına ihtiyaç duyulmaz. Burada sadece adayların sperm ve yumurtasına ihtiyaç duyulur. Bu yüzden adayların genel sağlık durumları da buna elverişli olmalıdır. Böylece daha sağlıklı bir şekilde sperm ve yumurta döllenme için etkileşim kurabilir. Sadece bazı sağlık durumlarından ötürü sperm ve yumurta sağlıklı olsa bile doğal yolla birleşimi olmaz. Durum böyle olduğu zaman doğrudan aşılama tedavisi devreye girer. Aşılama tedavisi ile birlikte artık sağlıklı bir döllenme dönemi başlar. Üstelik aşılama sağlıklı bir tedavi yöntemi olarak tercih edilir. Başarı oranı da oldukça yüksektir. Başarı oranından dolayı da birçok kişi bu tedaviye başvurur. Özellikle adayların çocuk sahibi olmalarında bir engel olmaması gerekir. Çünkü bu tedavi için sağlık önemli bir etkendir. Böylece döllenme daha sağlıklı bir ortamda gerçekleşir.

Aşılama Tedavisin Olumlu Yanları

Aşılama tedavisi olumlu sonuç veren bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Aşılama tedavisi için bireylerin uygun durumuna bakılır. Gerekli uygunluk bulunursa eğer olumlu sonuç daha rahat bir şekilde alınabilir. Ancak burada aşılamanın yapılacağı ortam ve uzman hekimler de önem taşır. Alanında uzman olmuş bir hekim ile birlikte bu süreç daha olumlu ve daha iyi bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır. Üstelik aşılama tedavisi için sperm ve yumurtanın laboratuvar ortamında etkili bir şekilde gözlem altında enjekte edilmesi gerekir. Bu aşamada döllenme süreci başlamış olacaktır. Döllenme işlemi yapılmadan önce sperm ve yumurtaya dönük detaylı bir inceleme yapılır. Çünkü sperm ve yumurta arasında uygunluk önemlidir. Böylece döllenme işlemi daha başarılı bir şekilde gerçekleşir. Döllenme süreci boyunca yapılan etkileşim ve tepkimeler de gözlem altında tutulur. Çünkü bu tür süreçlerde olumsuz bir durum yaşandığı zaman döllenmiş yumurtanın anne rahmine enjekte edilmesi durumu söz konusu olmaz. Yumurta döllenmiş olsa dahi sağlık açısından enjektesi iptal olabilir.

 

Yumurta Aşılamanın Başarı Oranı

Yumurta aşılamanın başarı oranı çok yüksektir. Burada % 90 a varan bir başarı oranından söz edilebilir. Çünkü aşılama gerçek sperm ve yumurta örneklerinin birleşimini içerir. Burada sperm ve yumurta çiftlerden alınır. Her hangi bir sperm ve yumurta bankasından alınma durumu söz konusu olmaz. Burada doğrudan bireylerden alınmış olan yumurta ve spermler ile gerekli döllenme işlemi yapılır. Burada sperm ve yumurtanın sağlıklı olması gerekir. Sperm ve yumurta sağlıksız ise bu durum döllenmeyi de etkiler. Çünkü burada sperm ve yumurtanın uygun bir yapıya sahip olması gerekir. Sağlıksız her hangi bir durum döllenmeden sonra kişi sağlığı için de olumsuz bir etki yaratabilir. Böyle bir durum yaşanmadan önce anne ve baba adayının genel sağlık durumu gözlem altına alınır. Bunun dışında elde edilmiş olan sperm ve yumurta örnekleri de detaylı bir şekilde incelenir. Böylece döllenme sürecine sağlıklı bir şekilde başlanır. Detaylı bir inceleme yapıldıktan yumurta aşılama oranı başarıya ulaşır.

Yumurta Aşılama Kesin Sonuç Verir Mi?

Yumurta aşılama kesin sonuç verir diye bir durum yoktur. Ancak % 90 a varan bir başarı oranından söz etmek mümkün. Burada aşılama işlemi yapılmadan önce gerekli tetkik ve kontrol yapılır. Yani burada sürece başlanmadan önce tüm gerekli inceleme yapılır. Eğer etkili bir sonuç verilecekse bunun sonucunda yumurta aşılama aşamasına geçilir. Eğer aşılama aşamasına geçilmiş ise bu durum döllenmenin başarılı bir şekilde gerçekleşeceği anlamına gelir. Yani yapılan tetkik ve kontroller sonucunda döllenme işlemine geçilir. Aşılama yapılmadan önce annenin genel rahmi ve sağlığı da testten geçer. Burada yumurta ve sperm sağlıklı olsa bile eğer anne adayının sağlık durumu yerinde değilse ya da rahim buna elverişli değilse yine de aşılama yapılmaz. Çünkü aşılama için detaylı bir sağlık taramasına ihtiyaç duyulur. Bu sağlık taraması yüzde yüz olumlu sonuç verirse bunun sonucunda aşılama tedavi süreci başlamış olur. Böylece süreç devam ederken her hangi bir olumsuz durum ile karşılaşma söz konusu olmaz.

Ayrıca günümüzde PRP Kök Hücre ile Menapozdan Sonra Hamilelik tedavisi de sunuluyor. Menapoza giren bir çok hanım, kök hücre tedavisi ile yeniden gebe kalabilme şansına sahip olabiliyor.

Aşılama Sonucunda İkiz Bebek Dünyaya Getirme

Aşılama sonucunda ikiz bebek dünyaya getirme durumu da söz konusu olabilir. Burada ikiz bebek dünyaya getirmek için döllenme sürecine bakılır. Çünkü döllenmeye girmiş olan yumurta kimi zaman tek değil iki yumurta ile döllenme sürecine geçebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğu zaman yumurta tek değil çift bebek dünyaya getirmenizde etkili olur. Burada yumurtanın anne rahmine enjekte edilmesinde önce anne adayına sorulur. Çünkü kimi anne adayları çift değil tek bebek istemektedir. Eğer anne adayı çift bebek istemezse eğer tek bebek enjekte işleminde geçirilerek anne rahmine enjekte edilir. Burada çift bebek dünyaya getirme işlemi çok nadir gerçekleşir. Sadece döllenme aşamasında ortaya çıkacak olan sonuca bağlı olarak değişkenlik gösterir. Burada İkiz bebek dünyaya getirmek isteyen kişiler için bu durum olumlu olarak sonuçlanır. Sadece sperm ile hangi yumurtanın uyumlu olup tutacağına bakılır. Burada bir değil iki ya da üç yumurtanın birden döllenmesi durumu da söz konusu olabilir.

 

Aşılama Sürecinde Stres Yönetimi

Aşılama döneminde stres yönetimi önem taşır. Stres iyi yönetilmezse eğer düşük riskinin ortaya çıkması durumu söz konusu olabilir. Burada ayrıca kişinin duygusal durumu da önem taşır. Çok duygusal olan bireyler için stres yönetimi daha çok önem taşır. Stres gebelik döneminde çok fazla yaşanır. Bunun önüne geçmek için psikolojik tedaviye de başvurulabilir. Böylece ortaya çıkacak olan olumsuz bir durum ile daha rahat baş edilebilir. Çünkü günümüzde birçok düşük stresten kaynaklı olarak da gerçekleşir. Bu durum öncesinde hem tıbbi hem de psikolojik olarak destek alınabilir. Böylece hamilelik sürecine daha sağlıklı bir şekilde hazırlanmak mümkün olur.